MPEG-2
MPEG-2 je způsob komprese, který slouží ke snížení datového toku signálu digitálního vysílání. Nejčastěji se využívá při šíření digitálního televizního signálu DVB-T a při přenosu z DVD.
MPEG je zkratka pro Moving Picture Experts Group (což se dá do češtiny přeložit jako Sdružení specialistů na film - nebo doslova na pohyblivé obrázky). Toto sdružení zahrnuje zástupce různých technologických odvětví, univerzit a výzkumných pracovišť. Výsledkem jejich snažení je čas od času nová verze tzv. komprimačního datového formátu MPEG.
MPEG-2 je v současnosti nejrozšířenější verzí tohoto formátu. Jeho předchůdcem je MPEG-1, který byl počátkem devadesátých let minulého stoeltí pokládán za standard videokodeků. Technicky dokonalejším nástupcem MPEG-2 je chystaný MPEG-4. Kodek MPEG-3 nikdy nevyšel.
Digitální pozemní signál DVB-T se v současné době šíří právě ve formátu MPEG-2. Krom toho se MPEG-2 využívá také při přenosu obrazu z DVD přehrávačů. Své příznivce má už i v oblasti digitálního střihu.
Princip MPEG-2
Televizní obraz tvoří vlastně sled statických obrázků, které, pokud jsou promítány dostatečně rychle za sebou, tvoří dojem pohyblivého obrazu. Tento princip byl známý již v 19. století. Jednotlivé obrázky lze dále ještě rozložit na prvky, které nesou určité informace o barvě a jasu. Kdyby se ovšem tyto prvky vysílaly tak jak jsou, tedy v nezmenšeném objemu, bylo by to technicky příliš náročné a v podstatě i zbytečné - lidské oko totiž není schopné tolik informací najednou pojmout. Pro kvalitní podívanou stačí padesátkrát menší objem dat. O zmenšování a úpravu tohoto objemu se stará právě MPEG-2.
MPEG-2 dokáže pracovat i s tzv. proměnlivým datovým tokem. Umí rozpoznávat snímky, mezi kterými nedochází k velkým rozdílům (příkladem může být třeba záběr na klidnou mořskou hladinu). V takovém momentě sníží datový tok. V momentě, kdy dojde k dramatickému zvratu v ději a scéna se začne rychle měnit (třeba u akčního filmu) MPEG-2 datový tok opět zvýší a zobrazí více detailů v rychlejším sledu. Tato metoda je velice úsporná a efektivní. Právě díky ní je MPEG-2 tou nejoblíbenější metodou komprimace digitálního vysílání.
V současnosti probíhá testování vyšší verze kodeku s označením MPEG-4.
Pořiďte si televizor s možností příjmu digitálního signálu ve formátu MPEG-2. Nabízíme LCD televize, LED a plazmové televize, které tento formát podporují a vždy vám proto zajistí perfektní divácký zážitek.