Jak nakupovat vestavěné myčky nádobí
Pokud zařizujete či provádíte rekonstrukci kuchyně, je pro vás vestavná myčka to nejlepší řešení. Dodatečně se na ně montují dvířka ze stejného materiálu jako je zbytek kuchyňské linky a myčka tak nenaruší jednotu prostoru. Je velice nenápadná a nebrání vašim designérským kreacím.
Myčky odstraňují nečistotu z nádobí pomocí silného proudu vody z trysek. Nádobí se v myčce nejdříve předmyje a až pak nastoupí hlavní mytí, které se dá nastavit pomocí programů. Po umytí se nádobí v myčce několikrát důkladně opláchne ve studené a horké vodě (protože není nic nepříjemnějšího, než sklenička nebo lžička s příchutí mycího prostředku). Následuje leštění (to nemá jen estetickou funkci dokonale nablýskaného nádobí - díky leštidlu voda z nádobí rychleji steče a proto nehrozí skvrny po jejím zaschnutí). Celý proces je završen sušením, kdy se voda z horkého nádobí odpařuje.
Velikost, spotřeba, třída účinnosti, různé programy mytí, velké množství přídavných funkcí - s tím vším se setkáte při výběru nové vestavné myčky na nádobí. Jak se v tom vyznat? Pro snazší orientaci jsme pro vás připravili několik rad a tipů.
Podle čeho vybírat vestavnou myčku nádobí?
1. Šířka 45 cm
Pokud potřebujete občas opláchnout jen pár talířů a hrnků, bude pro vás nejvhodnější model vestavné myčky o šířce 45 cm. Stejně tak pokud máte menší kuchyň, nebo chcete vestavěné myčce věnovat menší prostor.
Vestavné myčky nádobí o šířce 45 centimetrů mají průměrnou kapacitu devět sad nádobí a jsou ideální pro domácnost jedné nebo dvou osob. Při výběru vhodné vestavné myčky je dobré pamatovat i na to, že každá myčka nejlépe plní svoji funkci když je dostatečně naplněná. Je tedy třeba její využití předem dobře zvážit.
2. Šířka 60 cm
Vestavěná myčka nádobí o šířce 60 cm zvládne umýt 12-14 sad nádobí najednou a tím ideálně pokryje potřeby čtyřčlenné rodiny. Spotřeba vody a elektrické energie pro 60 cm vestavnou myčku je přitom zhruba stejná jako spotřeba u vestavěné myčky nádobí, která má šířku 45 cm.
3. Energetická třída a třída účinnosti
Se správně vybranou myčkou ušetřite až 60% vody (v závislosti na typu myčky) oproti běžnému mytí nádobí v dřezu pod tekoucí vodou. Aby však vaše úspora byla co nejefektivnější, je důležité vybrat si také myčku s nízkou spotřebou energie, nejlépe ve třídě A či lepší A+++. Myčky se dále dělí i podle tříd účinnosti. Třída účinnosti A je nejkvalitnější a nádobí nejrychleji myje a suší.
4. Cena
Již nejlevnější vestavné myčky nádobí vykonají většinu práce za vás. Ušetří váš čas a v důsledku úsporného zacházení s vodou také peníze. Levné vestavné myčky nádobí však nemají některé funkce, které byste mohli ocenit (méně programů pro mytí nádobí, funkci Aqua stop - zastavení přívodu vody, sníženou hlučnost, možnost načasovat dobu mytí). Počáteční investice do vestavné myčky nádobí se vám brzy vrátí zpět.
5. Spotřeba vody
Spotřeba vody se u myček pohybuje zhruba od 9 litrů vody na jeden mycí cyklus a neměla by zároveň překročit hranici 25 litrů na cyklus. Spotřeba vody, podobně jako třída účinnosti a energetická třída, se značí stupnicí A (nejlepší) až G (nejhorší).
6. Programy mytí
Standardní myčky umí šest programů mytí - předmývání, běžný program, intenzivní program, úsporný režim, smíšený a rychlý program. Nejdelší program vestavných myček vaše nádobí předmyje, umyje, opláchne, vyleští a také usuší. Myčky si vystačí se studenou vodou - samy si ji totiž zahřívají na potřebnou teplotu (v rozmezí 40°C až 70°C) odporovým tělesem, moderní typy pak průtokovým ohřívačem.
7. Recenze a hodnocení
Před nákupem vestavné myčky nádobí se vám jistě budou hodit i zkušenosti ostatních zákazníků. Nemusíte však ztrácet čas složitým pátráním v internetových diskuzích a debatách. Recenze a hodnocení zákazníků uvádíme vždy na stránce konkrétního produktu.
8. Filtry
Voda se do myčky dostává skrze několik filtrů a je proto velmi důležité, aby tyto filtry byly vždy čisté. Zanesení filtračního systému myčky může výrazným způsobem snížit její výkonnost. Moderní vestavné myčky mají důmyslné systémy, které udržují filtry v čistotě - je to například dynamický systém filtrace, velkoplošný filtrační systém a podobné. Je vhodné, aby myčka měla i tzv. iontoměřič, přístroj, který vodu v myčce zbavuje hořečnatých a vápenatých solí (tzv. regenerační elektronika).
9. Hlučnost
Některé modely vestavěných myček na nádobí mohou být během umývání a sušení poněkud hlučnější. Jestliže má taková myčka také časovač, díky kterému si nastavíte dobu mytí na chvíli kdy nejste doma, nejspíš vás otázka hluku nechá chladnými. V opačném případě doporučujeme zjistit si, kolik decibelů hluku vaše vyhlídnutá vestavná myčka udělá. U nejtišších modelů myček dosahuje hlučnost 45 dB.
10. Přídavné funkce
Vestavěné myčky na nádobí mohou mít řadu doplňkových funkcí, které vám zpříjemní a značně usnadní jejich používání. Jmenujme například dětskou pojistku (tu oceníte zejména v případě, že váš hravý potomek rád mačká knoflíky), Aqua stop (dokáže automaticky zastavit přívod vody), časové spouštění mytí - tzv. odložený start , spořivý Eko program, funkce, které samy rozpoznají naplněnost myčky a stupeň zašpinění nádobí a přizpůsobí mu délku mytí a teplotu vody, či různé způsoby chytrého sušení, které samy snižují kondenzaci vody.
11. Design
Vestavné myčky nenaruší styl vaší kuchyně, což je jejich obrovská výhoda. Dodatečně se na ně totiž montují dvířka ze stejného materiálu jako samotná kuchyňská linka. Můžete tak pro vaši kuchyni směle plánovat i ty nejodvážnější designérské kreace. Ve výsledku bude z vestavné myčky totiž vidět jen drobný detail - ovládací panel. V případě, že je vestavěná myčka na nádobí plně integrovaná, nachází se navíc její ovládací panel na hraně dvířek. Integrovaná vestavná myčka nádobí pak vypadá úplně stejně jako všechna ostatní dvířka v kuchyni.
Nabízíme vám vestavné myčky na nádobí za příznivé ceny značek: AEG, Beko, Bosch, Electrolux, Gorenje, Miele, Siemens, Whirlpool a Zanussi.